Саудитска Арабия пред дилема за цената на петрола

Саудитска Арабия очаква бюджетен дефицит в размер на $27 милиарда за 2025 година. За да запълни бюджетната дупка, кралството ще емитира повече дълг тази година. За да диверсифицира икономиката си с цел по-малка зависимост от петрола, страната има нужда от устойчив период на силно търсене на петрол при относително високи цени.

Докато Саудитска Арабия преследва своя амбициозен план “Визия 2030” за изграждане на огромни футуристични градове и курорти, страната най-голям износител на суров петрол ще се наложи да тегли повече заеми от дълговите пазари. Междувременно цените на петрола се задържат на нива $20 за барел под саудитската цена на рентабилност.

Кралството е водач и главен архитект на свиването на добива от страна на ОПЕК+, но от 1 Април 2025 година отстъпва от курса за намаляване на производството. Новият план на групата да добави 138000 барела дневно към предлагането през Април 2025 година.

Увеличеният добив от ОПЕК+ през 2025 година може да окаже натиск върху цените на петрола, които се движат малко над $70 през последните седмици. Това е доста под цената от $91 за барел, която според МВФ е нужна за балансиране на саудитския бюджет.

Каква роля играе петролът в решаването на войната в Украйна?

Кралството може да се наложи да издържи на дълъг период на цени на петрола под неговата цена на рентабилност в несигурна международна икономическа и търговска обстановка и намалено търсене на петрол. Това може да наложи увеличаване на държавния дълг. Покриването на планирани разходи може да стане възможно със заеми. Някои разходи по програми като “Визия 2030” могат да бъдат отложени или намалени.

Основната златна гъска на Саудитска Арабия, Aramco орязва дивидента си. Това допълнително намалява приходите на кралството, което е основен акционер в дружеството.

Още един дефицит

В бюджета за 2025 година Саудитска Арабия очаква общи разходи в размер на $342 милиарда (1.285 трилиона саудитски риала), докато продължава да инвестира в проекти за диверсификация на икономиката си надалеч от приходи от петрол, които представляват 61% от постъпленията в саудитската хазна.

петрол, нефт, добив, цена, пазар, Саудитска Арабия, бюджет, дефицит
Снимка: The Caravel

Приходите се очаква да са по-ниски от разходите, като размерът им е $316 милиарда (1.184 трилиона риала). Очакваният дефицит е $27 милиарда (101 милиарда риала), или 2.3% от БВП.

“Правителството ще продължи да финансира и подкрепя имплементирането на програмите и инициативи за икономическа трансформация съгласно саудитската “Визия 2030″, докато поддържа ефективност на разходите, докато поддържа средно и дългосрочна фискална устойчивост”. Това съобщава финансовото министерство през Ноември 2024 година.

Европа остава жадна за руски газ.

За да попълни дефицита, Саудитска Арабия ще емитира повече дълг през тази година. Страната цели “да се възползва от пазарни възможности за осъществяване на алтернативни правителствени фискални операции, които да засилят икономическия растеж, като разходи в посока стратегии, мегапроекти, и програми от “Визия 2030″”.

Публичният дълг се очаква да нарасне до 29.9% от БВП до края на 2025 година. Това представлява покачване от 29.3% за 2024 година.

Саудитска Арабия ще продължава да търси заеми от дълговите пазари, както и да търси други възможности за финансиране. Кралството очаква, че ще се нуждае от $37 милиарда (139 милиарда риала) през 2025 година, за да покрие дефицита, но и за изплащане на дългове с наближаващ падеж.

Намален дивидент от петрол от Aramco

Необходимото финансиране вероятно ще е по-голямо от очакваното през Януари 2025 година, предвид че компанията Saudi Aramco обявява в началото на Март 2025 година, че изплатенията дивидент ще бъде с 30% по-нисък през тази година.

Aramco съобщава, че очаква да изплати дивиденти в размер на общо $85.4 милиарда за 2025 година. Тази стойност е близо 30% по-ниска от изплатения през 2024 година дивидент в размер на $124 милиарда. Заниженият дивидент за 2025 година ще намали бюджетните приходи за Саудитска Арабия. Кралството е най-големият акционер в дружеството чрез директен дял от близо 81.5% и индиректно участие чрез суверенен фонд, който държи 16% от Aramco.

Според рейтинговата агенция Fitch саудитските власти имат гъвкавостта да рекалибрират инвестициите с разширения дефицит в резултат на орязването на дивидента от Aramco. Рейтинговата агенция очаква кралството да ореже капиталови разходи планирани за 2025 година.

“Скорошно рекалибриране на редовни проекти доведе до препланиране на някои проекти”, отбелязват от кредитната рейтингова агенция. “Тази гъвкавост може да отслаби ефекта върху саудитските публични финанси, ако цените на петрола са по-ниски от очакваните. Според Fitch обаче намалените инвестиции могат да имат ефект и върху стремежа за диверсификация на саудитската икономика встрани от приходите от петрол.”

Иронично е, че саудитският стремеж за диверсификацията на икономиката от зависимостта от добива на петрол се нуждаят от устойчив период на силно търсене на петрол при относително високи цени.

Несигурност в световните пазари на петрол

Несигурността на пазарите и цените на петрол през 2025 година е засилена. Новата администрация в САЩ се стреми към американско господство чрез мита върху най-големите търговски партньори. Митата могат да натежат върху икономиките по света, включително и тези на САЩ и Китай. Ако тези икономики се забавят, търсенето на петрол ще спадне. В резултат на това цените на петрола ще паднат, а с тях и приходите на Саудитска Арабия.

Американският президент Доналд Тръмп има стабилна позиция в криптовалутата Ethereum

Планираното увеличаване на добивите от групата на ОПЕК+, очакванията за по-слаб ръст на търсенето заради американските мита, както и потенциалното икономическо забавяне ще поставят таван върху цените на петрола през 2025 година, сочи проучване на Reuters.

При цена на петрола от $70 за барел краткосрочните варианти за Саудитска Арабия са да увеличи дълга си, за да финансира мегапроекти, или да забави някои от тези инвестиции.

Настоящият материал е превод от OilPrice, оригиналът може да намерите тук, и не представлява препоръка за инвестиции.

    Read Previous

    Тенденциите при недвижимите имоти през 2025 г.

    Read Next

    Къщи в Мусачево: Инвестиционен проект на Oximo

    Leave a Reply

    Your email address will not be published. Required fields are marked *

    Most Popular