Зелените групи могат понякога да са прекалено остри към корпорациите, като ги обвиняват, че правят твърде малко, за да намалят своя въглероден отпечатък, или грижата им за устойчивостта е само на думи. Откриваме обаче, че корпорациите искат не само акционерите си, но и своите общности. Стига инвестициите им в зелени технологии да имат възвръщаемост.
Устойчивост – повече от дума
Forbes модерира дискусия, оргтанизирана от Highwire PR с някои от водещите комуникационни професионалисти в енергийния сектор. Целта е да се провери дали техният интерес към устойчивото развитие е само на думи, и да научим как те информират обществеността за опитите си. Така аудиторията може по-лесно да отсее глупостите.
Интервюто ни с бившия заместник-министър на енергетиката Данаил Николов можете да намерите тук.
Темата за устойчивостта не е черно-бяла. За някои компании възобновяемата енергия е по-достъпна и изгодна. За други декарбонизацията е предизвикателство. Помислете за тежки индустрии като транспорта и корабоплаването. Електрифицирането на корабите за момента е недостижимо. Възможно е да се декарбонизира оборудването, което мести контейнери. Това правят пристанища в Лонг Бийч и Лос Анджелис.
“Външната отчетност е ключова по пътя към устойчивостта”, смята Кърт Стайнерт, ръководител на отдел външни комуникации за Hitachi Energy North America във виртуалния форум. “Повечето от нашите клиенти имат действащи програми и мерки. Те се обръщат към нас за сътрудничество. Да си партнираме, да им помогнем да определят как точно да комуникират темата за устойчивостта, както и да ги снабдим с технологиите, експертизата и познанието за нейното постигане”.
Интервюто ни с Боян Рашев на тема инвестиции в енергия можете да прочетете тук.
Много компании искат да са сигурни, че всеки по корпоративната им йерархична верига е посветен на каузата устойчивост. Това включва всички от директорите то работниците. Истинските вярващи предават това послание на акционерите и до всички заинтересовани. Престореният интерес към устойчивостта се оказва по-вреден от заблуденото самодоволство, че сме я постигнали.
Целта е да се изгради бранд, който може да спечели доверието на всички. Класацията на Forbesза 500-те най-големи компании разглежда тези въпроси, и открива, че 63% от компаниите имат климатични цели за 2023 година. Това е 12% повече от предходната година. Въпреки това само 1/3 от компаниите имат цели от Обхват 3, които влияят на партньорите по снабдителните им вериги. По този показател индексът поставя Walmart и Saudi Aramco съответно на първо и второ място.
Какво движи промяната в посока устойчивост?
Пазарите могат да наклонят везните, водени от водени от еко-загрижени компании, които целят да подобрят живота отвъд своите 4 стени. Това бива наричано “тройната крайна сметка”. Идеята включва планетата, хората и печалбите. Има сходство с оценките за ESG (environmental, social, and governance), които инвеститори и регулатори използват, за да оценят практиките за устойчивост на корпорациите.
Хора с политически интереси използват вашите инвестиции за политически цели. Как да контрираме това?
“Демонстрирали сме, че можем да постигаме добри финансови резултати, докато същевременно постигаме своите ESG цели”, казва Луис Давила, старши директор за корпоративни комуникации в Schneider Electric по време на дискусията. Устойчивостта е в сърцевината на корпоративната мисия, а не просто нещо, което правим помежду другото.
Целта е да се преодолеят рамките на Schneider, и техните познания и технологии да достигнат до техните клиенти за управление на енергия и автоматизация. Но как компанията адресира критики за зелени преструвки (в оригинал greenwashing)? Първо компанията използва директен език, и избягва “празните приказки”, които широката общественост може да приеме за безсмислен и несъдържателен PR. На второ място дефинира обхвата на това, което се опитва да адресира. Последно компанията подплатява твърденията си, като цитира резултати от научни изследвания, ефекти върху околната среда, и проучвания от независими трети страни.
Устойчивост и заблуди
Никоя компания не иска да бъде хваната в крачка, че финансира опити за блокиране на климатични политики, докато същевременно провъзгласява колко е зелена. Нека си припомним кампанията “Чисти Зелени Въглища”, която пропадна преди няколко години. Exxon Mobil също е съдена във връзка с предишни климатични проучвания. От своя страна компанията твърди, че информацията, с която е разполагама преди 4 десетилетия, не е била убедителна и категорична. Но бързо добавят, че днес е известно много повече. Че климатичните промени са истински, и че всеки трябва да поеме своята отговорност.
Сега ищци в Ню Йорк повдигат обвинения, че Danone неправомерно се представя за въглеродно неутрална, което кара клиенти да плащат по-високи цени за нейната бутилирана изворна вода “Evian”.
Как устойчивите практики водят до по-високи печалби?
Практиките за устойчивост варират. Трендът е в една посока, и се образува ефект на снежна топка. Бизнесите се обединяват под глобални споразумения за решаване на мащабни проблеми като обезлесяването и климатичните промени.
Икономическата теза в полза на устойчивостта също е от определящо значение. Устойчивите практики се отразяват върху финансовите показатели, носят конкурентно предимство и създават предпоставки за иновации. Водят също и до увеличаване на клиентската лоялност към бизнесите и привличат кадри. Действително преобладаващият брой изследвания сочи към положителна корелация между стремежа към устойчивост и добавената стойност за акционерите.
Ако вие не вярвате на зелените приказки, можете да инвестирате в техния провал.
“За PG&E устойчивостта отдавна е в ядрото на ДНК-то на компанията”, казва Пол Дохърти, главен представител по комуникации за Pacific Gas and Electric Company по време на форума. През 2023 година компанията генерира 34% от от електроенергията си от възобновяеми източници, и има за цел тази стойност да достигне 70% през 2030 година. Енергийният оператор планира да е въглеродно неутрален до 2040 година. Това изпреварва плана на щата Калифорния с 5 години.
Пазарите, технологиите и политиката ускоряват устойчивите начинания. Частните и корпоративните потребители искат по-чиста и надеждна електроенергия. Това подтиква политиците да предложат стимули за инвестиране в модернизация на преносни мрежи, локализирани микромрежи и съхраняване на електроенергия. Тези технологии стават по-добри и по-евтини.
Чрез генериране на добра воля сред заинтересованите страни бизнесите изграждат нови брандове. Създават нов образ, с който обществото ги възприема. Това е посланието на Hitachi Energy, Schneider Electric и PG&E, което им печели признание на водещи корпоративни световни граждани.
Настоящият материал е превод от Forbes, оригиналът ще намерите тук, и не представлява препоръка за инвестиции.