General Motors изразходва $21 милиарда за обратно изкупуване на акции през последните 12 години. Вместо това трябва да предоставя по-големи заплати на работниците на поточната линия в производството на автомобили.
Това е логиката на синдиката Обединени Автомобилни Работници (United Automotive Workers, UAW), който провежда нарастваща стачка срещу GM, Ford и компанията-майка на Jeep Stellantis. За сега, близо 13 000 члена на UAW са оставили инструментите. Профсъюзът също е заплашил с нови прекратявания на работа на седмична база и усилване на натиска върху трите автомобилни производители, базирани в Детройт.
Двете страни се готвят за нарастваща и неизбежна PR война. В изданието Detroit Free Press на 20 септември 2023 г., президентът на GM, Марк Реус, казва, че компанията му вече е направила “рекордно предложение” на стачкуващите работници. Добавя, че General Motors е реинвестирала преобладаващата част от печалби си в нови производствени мощности през последните 10 години. На следващия ден, заместник-председателят на UAW, Майк Буут, отхвърля тези твърдения. Той казва, че GM “къпе Уол Стрийт в разкош за сметка на нашия труд”, включително и с обратно изкупуване на акции. Ключовата опорна точка на исканията на UAW е, че тройката автопроизводители от Детройт реализират печалби. И трябва да споделят част от тях с обикновените работници.
Колко печелят наистина автомобилните компании?
Вярно е, че Детройтската Тройка отбелязва успешна поредица след преодоляването на последиците и хаоса, причинени от Голямата Рецесия. Тогава GM и предшественикът на Stellantis, Chrysler, обявявиха банкрут, което почти става реалност и за Ford. През последните 5 години, Детройтската Тройка генерира $99 милиарда приходи, според данни на S&P Capital IQ.
Всяка печалба е безсмислено да се разглежда без да се сравни с тази на конкурентите. Сравнени с други големи автомобилни производители, както и новопоявили се играчи като Tesla, компаниите от Детройтската Тройка не изглеждат толкова богати.
Долната графика илюстрира печалбата на Детройтската Тройка в сравнение с най-големите автомобилни производители в Япония и Европа – Toyota и Volkswagen – заедно с Tesla, която произвежда само електрически автомобили. GM и Ford изостават от останалите четири през последната година, въпреки че Stellantis се представя по-добре. По марж на печалбата, Tesla изпреварва всички с 15.4% марж за 2022 година. За сравнение, Stellantis отбелязва 9.4%, GM – 6.3%, а Ford обявява малка загуба от -1.3% за 2022 година.
Следват усреднените маржове на печалбата на 11 големи автомобилни производители за последните 10 години. Средният марж на печалбата на Toyota, в размер на 7.3%, е близък до максималния възможен за глобален автомобилен производител, който оперира във всеки сегмент. Компаниите от Детройтската Тройка са значително под този показател.
Средният марж на печалбата на Tesla е отрицателен, защото компанията започва да отбелязва печалба едва през 2020 година. Сега има двуцифрен марж на печалбата, за който други автомобилни производители могат само да мечтаят.
Какви са очакванията за бъдещето на тези компании?
Миналата печалба не ни казва много за това. Цената на акциите се предполага, че отразява най-добрата догадка на пазара за бъдещите печалби. По този стандарт GM и Ford се представят ужасяващо. Акциите на General Motors са паднали с 15 % през последните 10 години. За същия период акциите на Ford са изгубили 29 % от стойността си. За същия срок по-общият пазар е нараснал със 141 %.
Stellantis се представя по-добре. Акциите на компанията нарастват с 283% от 2013 година. Този ръст може да отразява наваксването след мрачните дни, когато Fiat-Chrysler излезе от банкрута на Chrysler през 2009 година като странна американско-европейска смес, докато не се изменя в компанията, която притежава многообразие от брандове като Jeep, Ram, Fiat, Citroen, Peugeot, Vauxhall и Maserati.
Детройтската Тройка се представя добре през последните няколко години. Това се дължи на комбинация от малки, едва печеливши автомобили от американските си продуктови линии с големи камиони с високи марджини. Потребителите харчат безразборно благодарение на ниските лихви през последните години. COVID стимулите от 2020 и 2021 година, чиято цел е да поддържат икономиката на САЩ силна. Това допринася за потребителското харчене.
Предпазването на инвестициите ви от използване за чужди политически цели е възможно.
Инвеститорите не са оптимисти за бъдещето на трите големи автомобилни производители от Детройт. Пазарът се измества от автомобили с двигатели с вътрешно горене след столетие на тяхното доминиране към електромобили. Необходими са изцяло нови технологии и големи начални инвестиции. Ford твърдят, че ще изгубят няколко милиарда долара от електромобили през 2023 година. General Motors изпитва затруднения с някои технологии и отлага пускането на електромобили на пазара. Stellantis твърдят, че продажбите на електромобили, предимно в Европа, носят печалби, но е необходимо ограничаване на разходи в дълбочина, за да остане компанията печеливша.
Какво отличава Tesla от традиционните производители на автомобили?
Tesla е в отделна категория, тъй като няма автомобили с ДВГ, от които да извършва преход към е-мобилност. Tesla гори пари и губи милиарди, докато не обявява печалба за годината за първи път през 2020 година. Акциите на Tesla се изстреляха в стратосферата, защото инвеститорите смятат, че болките от изграждането на стабилна и устойчива инфраструктура за електромобили са в миналото. Инвеститорите очакват Tesla да измести много традиционни автомобилни производители. Повечето затруднения за Тройката от Детройт по този път все още предстоят.
Детройтската Тройка са единствените автомобилни производители в САЩ, които са напълно синдикализирани. Техните разходи за труд са по-високи, отколкото на Tesla и всички чуждестранни производители, които оперират производства в САЩ. В момента синдикатът на автомобилните работници настоява за увеличения на заплащането, които ще увеличат разликите в разходите за труд още повече.
Защо инвеститорите виждат в Tesla следващия Apple, четете тук.
На документи, може би Тройката от Детройт може да си позволи да плаща повече на работниците и по-малко на акционерите. Но никой не очаква същото от техните конкуренти, а някои от тях вече имат други предимства. Автомобилните производители от Детройт вече не са някогашните титани. Не са и титаните, за които явно ги мисли синдикатът на автомобилните работници.
Настоящият материал е превод от Yahoo Finance, оригиналът може да бъде намерен тук, и не представлява препоръка за инвестиции.