Няма човек, който да не е чул какво се случва с курса на руската рубла през последните месеци. Валутата извършва много странни действия за едно обикновено средство за размяна. Нейното поведение е до такава степен причудливо, че напомня на някакъв крипто шиткойн. Този термин се използва за криптовалути с лоша репутация и силно флуктуиращ курс, обикновено надолу, особено веднага след като сме закупили дъното, докато очакваме да стигне до луната. Но резултатът е напълно различен – движи се в обратна посока, все по-надолу. Ако не знаем как да избегнем някои от често срещаните грешки при търговия с криптовалути, рискуваме да потънем и ние заедно с този шиткойн.
Руската рубла под санкции и след стабилизация
Нека си припомним, че веднага след началото на войната в Украйна, в отговор на незаконната и непровокирана агресия на Русия срещу тях, редица западни страни, главно САЩ и ЕС, наложиха тежки и строги санкции на агресора, които с течение на времето се засилват. Някои от последиците доведоха до рязък спад на стойността на валутата на руснаците спрямо долара и еврото.
Курсът на руската валута достигна своя пик при 135 рубли за един долар. Някои анализатори твърдят, че това е изгодно за една страна-износител, дори и предимно на суровини и продукти с ниска добавена стойност. Също така потвърждават, че това може да бъде в противоречие с личния им интерес от силна рубла.
Въпреки възможността за износ, правителството на Русия предприе спешни мерки за спасяване на рублата от срив. Някои от тях включваха:
- Увеличаване на ключовия лихвен процент на Руската централна банка до 20%;
- Въвеждане на забрани за опериране с чуждестранни валути в страната и тяхното изнасяне извън нея;
- Упражняване на натиск върху клиентски страни, закупуващи руски горива и суровини, като се изискваше плащане в рубли в разрез с предварително договорените условия.
Повече за енергийния шантаж на Русия можете да прочетете в интервюто с бившия заместник-министър на енергетиката Данаил Николов.
Независимо от тези мерки, както коментира д-р Юлиан Войнов в интервюто което дава пред нас, по света никой не търси рубли.
Рубла нагоре, рубла надолу
Мерките имат краткосрочен характер. Валутата достигна петгодишен връх от 52 рубли за един долар към края на юни 2022 година. Последва бавен спад спрямо долара, при което курсът достигна най-ниската си точка от 102 рубли за един долар на 14 август 2023 година.
През последната седмица изглежда, че трендът за курса на рублата се обръща, като за този период тя бележи близо 3.5% ръст спрямо щатския долар. Подобни флуктуации са по-скоро характерни за съмнителния крипто шиткойн, отколкото за фиатна валута, издавана от държавна централна банка. Обърнете внимание на обръщането на курса както в предишната, така и в текущата графика.
Как Русия сама шортва рублата
Мерките, към които се насочва руската държава, за да спаси рублата, изглеждат отчаяни. Те не биха имали положително въздействие върху никоя свободна пазарна икономика. Ефектът от тях е краткосрочен, и това се дължи не само на фактори като нарастване на западни санкции, загубата на търговски отношения с традиционни западни партньори и оттеглянето на техните бизнеси и инвеститори, но и на общ спад на международното доверие към страната, съответно към нейната валута.
През последните месеци руската държава изглежда действа срещу себе си и в друг аспект. Спадът на курса ѝ спрямо долара и еврото в изминалия дългосрочен период частично може да се обясни със събирането на резерви в злато и валута. Но как тя осъществява този процес? Руската държава закупува чуждестранни валути и злато с помощта на собствената си валута – рублата. Може да се твърди, че в последните няколко месеца руснаците ефективно сами я шортват, като я обменят за други парични средства и активи.
Промяната в настоящата тенденцията на спад на руската рубла спрямо долара и еврото може да се обясни отчасти със съобщението на Русия през тази седмица, че след като е събрала резерв на стойност $600 милиарда в парични средства, ценни метали и активи, тя спира да продължава да събира и разменя за тях. Този ход логично води до скок. Възможно е дори се стабилизира курсът на рублата около 93 за един долар, но точният прогнозен резултат остава неизвестен. Вероятността руските пари да продължат да губят стойност спрямо долара и еврото остава възможна.
Рубла и крипто
Действително, когато наблюдаваме колебанията на руската рубла през последната седмица, можем да забележим някои сходства с колебанията на криптовалутите.
Според Световната Банка, БВП на Русия за 2022 година е 2.2 трилиона долара. Общата пазарна капитализация на руската рубла, или количеството им в циркулация, е 87 трилиона. Това се равнява на около 920 милиарда долара, като тези стойности са приблизителни поради флуктуацията на курса на руското обменно средство. Данните са взети от Trading Economics, които се позовават на руската централна банка, и могат да бъдат намерени тук. Пазарната капитализация на целия крипто пазар се оценява на около 1.1 трилиона долара. Това представлява стойността на всички криптовалути в обращение, като само биткойн има пазарна капитализация от $540 милиарда. С други думи, общата пазарна капитализация на целия крипто пазар превишава доларовата равностойност на всички рубли в циркулация. През добри години обемът на целия крипто пазар достига 2.2 трилиона долара, което е близко до БВП на Русия.
Има опасения, че крипто пазарът може да се използва от институции и индивиди в Русия за избягване на санкции. Въпреки това, той също така предоставя възможност за хора, които търсят начин да напуснат Русия и целят да изнесат свой актив от страната, когато не могат легално да прехвърлят местната валута на чужда или да я изнесат.
Никоя част от настоящата публикация да не се приема за препоръка за инвестиции.
2 thoughts on “Рублата като крипто шиткойн”