През последната година, думите „съд“ и „NEXO“ станаха като дупе и гащи – без значение дали говорим за ситуацията в САЩ, Великобритания, България и други места по света. Компанията с български корени, но с основно седалище в Швейцария, стана обект както на прокурори от няколко американски щата, така и тук. Техните преживявания с различните съдебни системи не се ограничиха само до акцията на бившата главен прокурор Иван Гешев и последвалите политически скандали. През юли месец се появи нов епизод на „Съдебен спор“ на сцената на криптоборсата.
От NEXO липсват 12 милиона в активи
Според данни от Coindesk, срещу проблемната платформа за търговия с криптовалути NEXO e повдигнато обвинение от съосновател в Обединеното кралство, свързано с липсващи активи на стойност $12 милиона. Съгласно съдебното решение на Върховния съд на Лондон от 27 юни, NEXO и неговият съосновател Георги Шулев оспорват местонахождението на хардуерен портфейл Ledger, съдържащ част от криптохолдингите на компанията. Шулев, който е син на бившия вицепремиер на България Лидия Шулева, основа компанията през 2019 г. заедно с Антони Тренчев, бивш депутат в българския парламент. Други съоснователи са Коста Кънчев и Калин Методиев. През 2019 г. Шулев напусна компанията, която предоставя услуги за търговия с крипто, кредитиране и други. Съдебният спор продължава от 2022 г.
Предхожащият скандал с BitMex
По-рано страните по делото се бориха за контрол върху акаунт в BitMEX, открит от Шулев на негово име, но от името на компанията (според документацията). Откакто бившият вицепремиерски син сключил отношенията с основаната от него компания през 2019 г., той загубил достъп до корпоративния си имейл. Последвал спор за това, дали той или NEXO трябва да поемат контрол над акаунта.
В крайна сметка, BitMEX замразили средствата, но след това ги предоставили на NEXO след съдебното решение миналия август. Сега криптоборсата и Шулев спорят за друга част от „съкровищницата на фирмата“, която се озовава или в ръцете на бившия основател, или са иззети от българските правоприлагащи органи, в зависимост от това на чия версия на историята вярвате. Според документа портфейлът е съдържал над 12 милиона долара в крипто, които сега липсват.
Конфликтът между Шулев и Тренчев
Шулев и Тренчев са в конфликт от септември 2019 г., когато първият бил премахнат от борда на директорите на компанията. След това той се е опитал да получи обезщетение за акциите си от NEXO, които според информацията на Coindesk му били отказани. Достъпът до криптото на компанията е могъл да се превърне в разменна монета в тези преговори, показва новият съдебен документ.
Съобщава се, че през 2020 година Шулев е написал имейл до компанията за управление на активи Zeus Capital. В него твърди, че съоснователят на NEXO Коста Кънчев му е отказал неправомерно дялове в криптоборсата, които са му били обещани. Той също обвинил бившия си работодател, че е злоупотребил с доверието на своите потребители, според възпроизвеждане на имейл от класационната фирма BestBrokers.
В коментар за онлайн изданието Invezz, от NEXO отхвърлили обвиненията на Шулев. След като двете страни се борили в съда за акаунта в BitMEX, те стигнали до споразумение. Бившият съосновател трябва да върне активите, принадлежащи на платформата за търговия на крипто и намиращи се в негово попечителство. В замяна на това, ще му бъдат предоставени 1 милион долара.
На 1 юли 2021 година, според скорошното съдебно заявление, някой е преместил 45 232 012 в собствени токени на NEXO от портфейла, за който те твърдят, че е контролиран от Шулев. Той не потвърди, че е изпратил токените, но поиска първата от петте вноски от обещаното му плащане от 1 милион долара (цялата сума трябвала да бъде изплатена за 30 месеца). NEXO не продължили с плащането, изисквайки от него да върне друга криптовалута, която първо му дължи, според документа. Той настоял първо да си получи парите. Оттогава партиите са в задънена улица.
Зазвръзката на събитието
Според документа, разгледан от CoinDesk, Шулев се е оплакал пред съда, че е бил принуден да подпише споразумението за спогодба заедно с други документи, необходими за раздялата между него и Nexo. Той твърди, че изпълнителният директор на Нексо Антони Тренчев го е притискал и дори го е заплашвал.
„Не се тревожете за нас – ще се оправим. Въпреки това, не съм толкова сигурен за Вас, хората около Вас и всякакви стартиращи фирми, които са на път да излетят“, пише Тренчев в имейл до Шулев, според неговите показания. По-късно двамата провели разговор, в който настоящият собственик казал на бившия съосновател, че екипът на борсата е знаел, че годеницата му е бременна и бизнесът й е разследван (не е ясно за какво точно).
„Знаете кои сме и че имаме парите. Знаете как се правят нещата в България. Нашето търпение вече свърши. Така че ако не се съгласите да подпишете споразумението, няма да съм много спокоен за семейството Ви и за Вас самите“, казал Тренчев по време на телефонния разговор според показанията на Шулев. Собственикът на NEXO оспорил цитираните от бившия му партньор формулировки на изказванията си. Както и отрекъл да е имал намерение лично да го заплашва, се казва в съдебния документ.
Липсващият леджър
Според показанията на NEXO пред съда, Шулев е запазил достъп до акаунт със 17,3 BTC, 27 000 USDT, 4,5 ETH и значителни количества BNB, XRP и XML. Активите, според двете страни по случая, са били съхранявани в липсващ хардуерен портфейл на Ledger. Нито Шулев, нито Нексо признават, че притежават устройството. През юли 2021 годин. борсата предложила на бившия ѝ член на борда да приспадне 1 милион долара от сумата на криптовалутата, която държи, и да върне остатъка. В отговор Шулев предложил да изпрати „всякакви остатъчни активи“ на ескроу агент, който също ще получи компенсацията от 1 милион долара, дължима от NEXO, и след това ще завърши размяната.
Въпреки това, след като борсата поискала подробности по тази договореност, Шулев замълчал до март 2022 г. По време на съдебните заседания през април 2022 г. той заявил, че не е имал достъп до тези активи. Борсата посочи, че токените NEXO, които фирмата е получила преди това, идват от същия блокчейн адрес на Ethereum, който съдържа някои други активи, които трябвало да бъдат върнати: ETH, USDT, USDC и BNB. Тогава Шулев отрекъл той да ги е изпратил.
CoinDesk намерили адрес, който отговаря на описанието на въпросния портфейл. Все още съдържа BNB на стойност около $217 800.
„В бележка след изслушването от 13 юни 2022 г. г-н Шулев зае същата позиция: не отрича, че NEXO токени са били прехвърлени, но отрича, че той е извършил прехвърлянето“, пише съдията. Според борсата, компанията е създала Ledger портфейл за своите средства, който Шулев е контролирал и е взел със себе си, когато ги е напуснал през 2019 г. Той твърди, че е оставил устройството в офиса на борсата и не е имал контрол върху средствата.
Усложняването на случая
Междувременно други проблеми в NEXO усложнихли случая. През януари стана известно, че компанията е била разследвана от нашите власти по подозрение за пране на пари, данъчни престъпления, банкиране без лиценз и компютърни измами. В показания през април тази година Шулев казал пред съда, че след претърсването на офиса на NEXO е бил разпитан в Националната следствена служба като бивш служител. Той споделил, че доброволно е предоставил ПИН код за портфейла Ledger на NEXO на следователите на 21 март 2023 г. На 31 март седем от деветте криптовалути, съхранявани на устройството, са били прехвърлени в новосъздадени портфейли. Тази история не била повярвана от съдията. Целият документ по делото можете да прочетете в края на статията. Преводът не е финансов съвет.
2 thoughts on “NEXO и Шулев се съдят за 12 милиона долара”