IBM и META стартират своята AI колаборация AI Alliance. Тя ще включва над 50 члена съоснователи и партньори, включително AMD, Anyscale, CERN, Cerebras, Cleveland Clinic, Cornell, University, Dartmouth, Dell Technologies, EPFL, ETH, Hugging Face, Imperial College London, Intel, INSAIT, Linux Foundation, MLCommons, MOC Alliance, NASA, NSF, Oracle, Red Hat, Sony Group и много други. Това предават от блога на МЕТА.
От META заявават, че напредъкът на изкуствения интелект води до нови възможности, които могат да подобрят начина, по който работим, живеем, учим и взаимодействаме помежду си. Отворените и прозрачни иновации са от съществено значение, за да се даде възможност на широк спектър от изследователи, създатели и внедрители на изкуствен интелект да разполагат с информацията и инструментите, необходими за използването на тези постижения по начин, който дава приоритет на безопасността, разнообразието, икономическите възможности и ползите за всички.
Макар че има много отделни компании, стартиращи предприятия, изследователи, правителства и други, които са ангажирани с широките наука и технологии и искат да участват в новата вълна от иновации в областта на ИИ, повече сътрудничество и обмен на информация ще помогнат на общността да въвежда трендовете по-бързо и по-всеобхватно, както и да идентифицира конкретни рискове и да ги намали, преди да пусне даден продукт на пазара.
AI Alliance на META и IBM
На 05.12 META и IBM стартират AI Alliance – група от водещи организации от индустрията, стартъпи, академичните среди, научните изследвания и американското правителство, които се обединяват, за да подкрепят отворените иновации и отворената наука в областта на изкуствения интелект. Организацията е международна, предназначен да създаде възможности навсякъде чрез разнообразни институции, които могат да оформят развитието на изкуствен интелект по начин, който по-добре отразява нуждите и сложността на нашите общества.
„Алиансът за изкуствен интелект“ (AI Alliance) е фокусиран върху създаването на общност и създаването на възможности за разработчиците и изследователите да ускорят отговорните иновации в ИИ, като същевременно гарантират научна строгост, доверие, безопасност, сигурност, разнообразие и икономическа конкурентоспособност. Като обединяват водещи разработчици, учени, академични институции, компании и други новатори, META и IBM се стремят да обединят ресурси и знания, за да отговорят на проблемите, свързани с безопасността, като същевременно предоставят платформа за споделяне и разработване на решения, които отговарят на нуждите на изследователите, разработчиците и внедрителите по целия свят.
За тази цел Алиансът за изкуствен интелект планира да започне или да подобри проекти, които отговарят на следните цели:
Целите на AI Alliance
- Разработване и внедряване на референтни показатели и стандарти за оценка, инструменти и други ресурси, които дават възможност за отговорно разработване и използване на системи с изкуствен интелект в световен мащаб, включително създаване на каталог с проверени инструменти за безопасност, сигурност и доверие. Подкрепа за популяризирането и осигуряването на възможност за използване на тези инструменти сред общността на разработчиците на модели и приложения.
- Развиване и приложение на екосистемата на отворените модели на фондацията с различни модалности, включително високоспособни многоезични, мултимодални и научни модели, които могат да помогнат за справяне с предизвикателствата пред цялото общество в областта на климата, образованието и др.
- Създаване на екосистема от организации, които да имплементират бързо хардуера в областта на изкуствения интелект чрез стимулиране на приноса и приемането на основни базови софтуерни технологии.
- Подкрепа за изграждането на умения за работа с изкуствен интелект в световен мащаб и проучвателни изследвания в областта. Ангажиране на академичната общност, за да се подкрепят изследователите и студентите да се учат и да допринасят за основни изследователски проекти за модели и инструменти на изкуствен интелект.
- Разработване на образователно съдържание и ресурси за информиране на обществения дискурс и политиците относно ползите, рисковете, решенията и прецизното регулиране на ИИ.
- Стартиране на инициативи, които насърчават отвореното развитие на ИИ по безопасен и полезен начин, и организиране на събития за проучване на случаи на използване на технологията и представяне на това как членовете на AI Alliance използват отворените технологии в ИИ отговорно и за добро.
Кои са членовете на AI Alliance
За да гарантира, че отворените иновации в областта на изкуствения интелект са от полза за всички и че се създават отговорно, „Алиансът за изкуствен интелект“ се състои от широк кръг организации, които работят по различни аспекти на образованието, научните изследвания, разработването и внедряването на изкуствен интелект и управлението. Някои от тях са:
- Agency for Science, Technology and Research (A*STAR)
- Aitomatic
- AMD
- Anyscale
- Cerebras
- CERN
- Cleveland Clinic
- Cornell University
- Dartmouth
- Dell Technologies
- Ecole Polytechnique Federale de Lausanne
- ETH Zurich
- Fast.ai
- Fenrir, Inc.
- FPT Software
- Hebrew University of Jerusalem
- Hugging Face
- IBM
- Abdus Salam International Centre for Theoretical Physics (ICTP)
- Imperial College London
- Indian Institute of Technology Bombay
- Institute for Computer Science, Artificial Intelligence
- Intel
- Keio University
- LangChain
- LlamaIndex
- Linux Foundation
- Mass Open Cloud Alliance, operated by Boston University and Harvard
- Meta
- Mohamed bin Zayed University of Artificial Intelligence
- MLCommons
- National Aeronautics and Space Administration
- National Science Foundation
- New York University
- NumFOCUS
- OpenTeams
- Oracle
- Partnership on AI
- Quansight
- Red Hat
- Rensselaer Polytechnic Institute
- Roadzen
- Sakana AI
- SB Intuitions
- ServiceNow
- Silo AI
- Simons Foundation
- Sony Group
- Stability AI
- Together AI
- TU Munich
- UC Berkeley College of Computing, Data Science, and Society
- University of Illinois Urbana-Champaign
- The University of Notre Dame
- The University of Texas at Austin
- The University of Tokyo
- Yale University
Как ще работи организацията?
Алиансът за изкуствен интелект ще започне работата си с формирането на работни групи по инициатива на членовете във всички основни тематични области, изброени по-горе. Алиансът ще създаде също така управителен съвет и комитет за технически надзор, които ще се занимават с напредъка в горепосочените проектни области, както и с установяването на общи стандарти и насоки за проекта.
В допълнение към обединяването на водещи разработчици, учени, преподаватели, студенти и бизнес лидери в областта на изкуствения интелект, Алиансът за изкуствен интелект ще планира да си партнира с важни съществуващи инициативи от правителства, организации с нестопанска цел и организации на гражданското общество, които извършват ценна и съгласувана работа в областта на изкуствения интелект.
2 thoughts on “META и IBM обявиха своята AI организация”