„Експертите“ в американския Федерален Резерв и други централни банки с гордост оповестяват потенциалното „финансово включване“, което може да се постигне чрез криптовалута, емитирана от правителството. Това е така наречената централнобанкова дигитална валута (ЦБДВ). В публикацията на Федералния резерв по темата, озаглавена „Пари и плащания: щатският долар в епохата на дигитална трансформация“, позицията е ясна: „Промотирането на финансово включване – особено за икономически уязвимите домакинства и общности – е висок приоритет за Федералния Резерв… ЦБДВ би могла да премахне често срещани бариери пред финансовото включване.“
Как да избегнете някои от основните грешки при търгуване с криптовалути можете да прочетете тук.
Терминът носи едно благозвучие, което сигнализира подкрепа за прогресивни цели. „Включването“ е част от оруеловото трио от термини „диверсивност, включване, равенство“ (Diversity, Inclusion, Equity, с акроним DIE., въпреки че по-често се срещат като DEI). Според д-р Майкъл Ректенуалд означават „наблюдение, наказване на „привилегированите“, жертване на национални граждани в полза на глобални интереси и етикетиране като „опасни“ , както и маркиране (виртуално) за елиминиране на предполагаеми членове и лидери на „групи за омраза“, които се противопоставят на подобни мерки“. Употребата на фразата „финансово включване“ от страна на централни банки включва същата подмяна на смисъл.
Финансово включване и домакинства без достъп до банкиране
Допуснете, че ЦБДВ, достъпни за масовия потребител ще са като да имате банкова сметка при Федералния Резерв. Дори и посредник да е друга банка. Има много догадки за това как ще бъде въведена в експлоатация една ЦБДВ, но според някои няма да е като да имате банкова сметка при Федералния Резерв, а ще е точно това.
Как да инвестирате, като залагате на провала на зелените политики, можете да прочетете тук.
Ако целта на въвеждането на централнобанкова криптовалута наистина е финансово включване, то това би предложило нещо на хората, които са избрали напълно да се откажат от ползването на банкова сметка. „Небанкираното“ население на САЩ е около 5.4% от американските домакинства, според проучване на Федералната Корпорация за Застраховане на Депозитите от 2021 година. В това проучване домакинствата са запитани защо нямат банкова сметка. Отговорите им включват изисквания за минимален баланс, поверителност, доверие и такси, които се посочват като най-значими съображения при решението да не се открива банкова сметка.
Същественият въпрос тогава е какво предлага една държавна криптовалута на тези домакинства, което физическите пари в брой и други небанкови финансови услуги (като осребряване на чекове, парични ордери, предплатени карти) не осигуряват.
Вашите инвестиции биват използвани за политически цели, но вие можете да противодействате.
Поверителност (или липсата на такава) при държавна криптовалута
Една централнобанкова дигитална валута подкопава поверителността. Всичко, което би казала една централна банка за защита на поверителността с нейна криптовалута, може спокойно да бъде отхвърлено. Публикацията на Федералния Резерв, например, гласи „Защитата на поверителността на потребителя е от критично значение. Всяка централнобанкова криптовалута ще трябва да търси подходящ баланс между опазването на правата на потребителите за поверителност и осигуряване на необходимата прозрачност за възпиране на криминална дейност“. Не бива да бъркаме характеристиките на централнобанкова криптовалута с тези на криптовалутите като цяло, които предлагат анонимност и псевдонимност на потребителите си.
Криптото момчешки клуб ли е? Ето как дамите пробиват в крипто пространството.
Забележете как наскоро американската приходна агенция (IRS) разкри акаунти в PayPal, Venmo и CashApp с транзакции за над $600. Вземете под внимание също, че американският върховен съд наскоро реши, че приходната агенция може да разследва лични банкови сметки без известяване при някои обстоятелства, включително и ако сте приятел, роднина или съдружник на някой, който има задължения към приходната агенция.
Заплашена ли е крипто платформата NEXO от несъстоятелност?
Освен за нуждите на данъчното облагане, банките също доброволно предават лична информация (дори и без заповед или формално искане) на ФБР. Тези данни, включително предишни покупки на огнестрелно оръжие, принадлежат на хора, които се озовават на неправилния протест, или просто са били в околността, понеже данните се събират на база транзакции в даден географски район.
Липсата на поверителност при банковите сметки определено допринася за недоверието на хората към банките, както е отбелязано в проучването. Това показва, че „финансовото включване“ е просто модна търговска фраза, тъй като няма нищо в една централнобанкова криптовалута, което би спечелило доверието домакинствата, необслужени от банки, които не са изключени от банковата система, а активно я отбягват.
Такси и отрицателни лихви
Според проучването таксите също са често посочвана причина за небанкираните. Хората избягват банките, понеже таксите им са високи и непредсказуеми.
Предстои ли вдигане на лихвите на българските банки?
Въпреки липсата на яснота за това как една централнобанкова криптовалута би оперирала, според мнозина тя би реализирала свещения граал на монетарната политика: способността да се налагат отрицателни лихви. На практика, това би било такса за притежаване на централнобанкова криптовалута.
След кризата от 2008 година Федералният Резерв достига „нулевата долна граница“ за номинални лихвени проценти. Този подход не успя да стимулира повече харчене. Тогава се появиха някои необичайни идеи за налагане на отрицателни лихви върху спестяванията в брой. Една такава идея бе предложела от студент на Грег Манкив. Тя предвижда премахване на статута на легално платежно средство на всички парични знаци със сериен номер, завършващ на произволно избрана цифра. Този подход е твърде сложен, за да се наложи такса върху парите в портфейла и сейфа ви.
С дигитална валута като централнобанковата криптовалута това става без усилие. Особено ако употребата на физически пари в брой е силно свита или изцяло елиминирана. Властите, които определят паричната политика, просто биха могли да натиснат копче, и да извадят определено количество от всички акаунти, които държат централнобанковата криптовалута. Помислете само какво харчене биха могли да стимулират, ако всички знаеха, че непохарчените им пари могат да бъдат подложени на такава санкция.
Заключение
Реториката за „финансово включване“ в публикации и изказвания от централни банки относно предлаганите от тях криптовалути буди присмех. Към момента хората избягват банките, защото не им се доверяват, ценят поверителността си и ненавиждат таксите за обслужване. Централнобанковите криптовалути не биха адресирали никое от тези съображения. Вместо да промотира включване, една централнобанкова криптовалута би била съвършения инструмент за финансово нахлуване и контрол.
Тираничният потенциал не е тайна, дори и за армията технократи, които промотират централнобанковите криптовалути. При скорошно събитие на Световния Икономически Форум (WEF) в Китай, Есвар Пашад открито размаха неизбежното използване на централнобанковите криптовалути като оръжие срещу хората:
„Една последна бележка, която ще направя, е, че ако се замислите за ползите от дигиталните пари, има огромен потенциал. Не става въпрос само за дигитални форми на физическите пари – може да имате програмируемост, единици от централнобанкова валута със срок на изтичане. Можете да имате, както твърдя в книгата си, потенциално по-добър, или според някои хора по-мрачен свят, където правителството решава, че единици от емитираните от централна банка пари могат да бъдат използвани за закупуване на определени неща, но не и други неща, които определя като по-нежелателни, като, да речем, амуниции, наркотици, порнография, или подобни неща. В това е силата на употребата на централнобанкови криптовалути“.
Разбира се, всички морални съображения, които бихме могли да имаме по отношение на описаните неща, са нерелевантни. Ясно е, че държавата ще употреби централнобанковите криптовалути, за да ни насочи в посока на всичко, което предпочита, и настрани от всичко, което не предпочита. Програмируемите пари означават програмируеми граждани.
Настоящият материал е превод от Mises Institute, оригиналът може да бъде намерен тук, и не представлява препоръка за инвестиции
2 thoughts on “Криптовалути на централни банки – върховният инструмент за финансово вмешателство”