E-commerce представлява търговията със стоки и услуги чрез електронните технологии. Отнася се и до предаването на парични средства или данни по същите канали. Процесът е наричан още електронна или онлайн търговия.
Как всъщност се осъществява?
При подаване на поръчката от страна на клиента неговият уеб браузър комуникира със сървъра, на който се намира уеб сайтът за електронна търговия. Данните, отнасящи се до поръчката, се предават на централен компютър, известен като мениджър на поръчки.
Впоследствие те се препращат към бази данни, които управляват нивата на наличностите. Иначе казано, търговска система, която управлява информацията за плащанията, използвайки приложения от рода на PayPal. Накрая информацията се препраща обратно към мениджъра на поръчки. Това се прави, за да се гарантира, че наличностите в магазина и средствата на клиентите са достатъчни за обработката на поръчката.
След като поръчката бъде потвърдена, мениджърът на поръчки уведомява уеб сървъра на магазина. При успешното ѝ обработване клиентът също бива известен със съобщение. След това мениджърът на поръчки изпраща данните за поръчката до склада или отдела за изпълнение. В този момент на клиента могат да бъдат изпратени материални/цифрови продукти или да му бъде предоставен достъп до услуга.
Платформите, на които се осъществяват транзакциите за електронна търговия, включват онлайн пазари. В тях се регистрират продавачи като например Amazon. Включват още: инструменти за софтуер като услуга (SaaS), които позволяват на клиентите да „наемат“ инфраструктури за онлайн магазини; или инструменти с отворен код, които компаниите управляват с помощта на вътрешните си разработчици.
Видове e-commerce, B2C (бизнес към потребител)
Ако стартирате бизнес в e-commerce областта, има вероятност да попаднете в поне една от основните три категории: B2C, B2B, C2C. Всяка от тях, както и останалите, които не са толкова често срещани, има своите предимства и предизвикателства, но и много компании работят едновременно по няколко.
B2C (бизнес към потребител) бизнесите продават директно на своите крайни потребители. Всичко, което купувате в онлайн магазин като потребител – от гардероб и домакински принадлежности до развлечения, се извършва като част от транзакция B2C.
Процесът на вземане на решение за покупка B2C е много по-кратък от покупката от бизнес към бизнес (B2B), особено за стоки с по-ниска стойност. Поради този по-кратък цикъл на продажба B2C предприятията обикновено изразходват по-малко маркетингови средства за осъществяване на продажба. Същевременно имат по-ниска средна стойност на поръчката и по-малко повтарящи се такива, отколкото техните B2B партньори.
B2C включва както продукти, така и услуги. Иноваторите в B2C са използвали технологии като мобилни приложения, местна реклама и ремаркетинг, за да продават директно на своите клиенти и да улеснят живота им.
Повече за маркетинга в дигитална среда можете да прочетете ТУК.
B2B (бизнес към бизнес)
При бизнес модела B2B едно предприятие продава своя продукт или услуга на друго предприятие. Понякога купувачът е крайният потребител, но често купувачът препродава на потребителя. Сделките B2B обикновено имат по-дълъг цикъл на продажба, но по-висока стойност на поръчките и повече повтарящи се покупки.
Неотдавнашните новатори в областта на B2B си извоюваха място, като замениха каталозите и листовете за поръчки с витрини за електронна търговия и подобриха таргетирането в пазарните ниши.
През 2021 г. 60% от купувачите на В2В са били хора от поколението Millennials – почти два пъти повече от 2012 г. Тъй като по-младите навлизат във възрастта, при която започва извършване на бизнес сделки, B2B продажбите в онлайн пространството стават все по-важни.
B2B2C (бизнес към бизнес към потребител)
B2B2C е съкращение от Business-to-Business-to-Consumer. Това е бизнес модел от сферата на e-commerce, при който дадена компания продава своя продукт или услуга в партньорство с друга организация на краен клиент.
За разлика от „белия етикет“ на продукта, когато компанията преименува даден продукт, за да го представи като свой, крайният клиент разбира, че купува продукт или използва услуга от оригиналната компания.
B2G (бизнес към правителство)
B2G е модел за електронна търговия, при който бизнесът продава и предлага своите продукти на правителствени организации или публични администрации – местни, окръжни и други видове. Този модел разчита на успешно участие в търгове за държавни поръчки. Правителствената агенция обикновено отправя искане за предложение и предприятията за електронна търговия трябва да участват в търгове за тези проекти.
Макар и по-сигурен бизнес модел, B2G се различава от останалите предприятия или потребители. Бюрократичният характер на правителствените агенции често води до много по-забавено темпо. То може да ограничи потенциалните потоци от приходи.
C2B (от потребител към бизнес)
Бизнесът C2B позволява на физически лица да продават стоки и услуги на компании. При този модел на електронна търговия, сайтът може да даде възможност на потребителите да публикуват работата, която искат да бъде извършена. В последствие фирмите наддават за тази възможност. Услугите за партньорски маркетинг също се считат за C2B.
Конкурентното предимство на модела за електронна търговия C2B е в ценообразуването на стоките и услугите. Този подход дава възможност на потребителите да определят своите цени. Също и да накарат предприятията да се конкурират пряко, за да отговорят на техните нужди. Неотдавнашните новатори използваха този модел по творчески начин, за да свържат компаниите с влиятелни личности в социалните медии, които да рекламират техните продукти.
Още за това как социалните мрежи променят бизнеса, научете ТУК.
D2C (директно към потребител).
Предприятието за директна продажба на потребителски стоки продава собствения си продукт директно на крайните си клиенти. Осъществява се без помощта на трети страни – търговци на едро или онлайн търговци на дребно. За разлика от други бизнес модели, обвързани с e-commerce, като B2B2C, тук няма посредник между потребителя и бизнеса.
C2C (потребител към потребител).
Предприятията за електронна търговия C2C, понякога наричани онлайн пазари, свързват потребителите. Целта е обмен на стоки и услуги и обикновено печелят парите си, като начисляват такси за транзакции или обяви.
Предприятията от типа C2C се възползват от самостоятелен растеж, стимулиран от мотивирани купувачи и продавачи. Изправени са обаче пред ключово предизвикателство, свързано с контрола на качеството и поддръжката на технологиите. Онлайн бизнеси като „Craigslist“, „Walmart“, „Alibaba“ и „eBay“ са пионери в този модел в началото на интернет.
Предимства на e-commerce
Едно от най-големите предимства на електронната търговия е наличността. С изключение на прекъсванията и планираната поддръжка, e-commerce сайтовете са достъпни 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, което позволява на посетителите да разглеждат и пазаруват по всяко време.
Още предимства на e-commerce бизнесите са скоростта, с която се извършват поръчките, широкият обхват на предложения и лесният достъп до тях. Страниците с продукти и колички за пазаруване се зареждат за няколко секунди или по-малко. Една транзакция в електронната търговия може да се състои от няколко кликвания и да отнеме по-малко от пет минути. По този начин се избягва и чакането на опашки в магазините, което става все по-досадно в нашия забързан век.
Електронната търговия дава възможност на марките и да предоставят широк набор от продукти, поради причината, че не се налага да излагат всичко налично в едно по-малко, ограничено и подредено пространство. Посетителите на уеб сайтовете могат да разглеждат страниците с продуктови категории в реално време. В повечето случаи могат и да използват търсачка чрез ключови думи за необходимите им продукти/услуги. Това прави e-commerce бизнесите и по-леснодостъпни.
Плюсовете не се изчерпват дотук. Сред тях са и международният обхват, по-ниските разходи, персонализацията и препоръките на продукти. Предприятията за електронна търговия избягват разходите за физически магазини, като наем, инвентар и касиери. Възможно е обаче да имат разходи за доставка и складиране.
E-commerce сайтовете предоставят възможност за проследяване историята на разглеждане, търсене и покупки на посетителите. Информация, категорично необходима за оптимизация на работния процес, развиване на самия бизнес и генериране на повече печалби.
Недостатъци на електронната търговия
Ако клиентите имат въпрос или проблем във физически магазин, те могат да се обърнат за помощ към продавач, касиер или управител на магазина. При e-commerce сайтовете може да се предоставя поддръжка само в определени часове, а опциите за онлайн обслужване е възможно да са трудни за навигация или да не отговарят на конкретен въпрос.
Ограничен опит с продуктите. Разглеждането на изображения на уеб страница може да даде добра представа за даден продукт, но това е различно от прякото изживяване на продукта, като например свирене на китара, оценяване на качеството на картината на телевизор или пробване на риза или рокля. Потребителите в електронната търговия могат да се окажат купувачи на продукти, които се различават от техните очаквания и се налага да бъдат върнати. В някои случаи клиентът трябва да плати за изпращането на върнатата стока обратно до търговеца на дребно.
В обикновения магазин клиентите плащат за продукта и се прибират с него вкъщи. При електронната търговия те трябва да изчакат продуктът да им бъде доставен. Въпреки че сроковете за тази дейност намаляват, тъй като доставката на следващия ден става обичайна, то тя не е незабавна.
Съществува заплаха от измама или кражба на данни. Има сайтове, които изпращат на клиентите фалшиви или имитиращи версии на предложените в онлайн пространството продукти – или просто открадват информация за кредитната карта. Легитимните сайтове за електронна търговия също носят риск. Ако сайтът на търговеца на дребно бъде хакнат, отново може да се злоупотреби с информацията за кредитните карти на потребителите. Нарушаването на сигурността на данните може да доведе и до нарушаване на репутацията на дадения бизнес.
В заключение можем да кажем, че e-commerce предоставя широк спектър от възможности, но крие и своите рискове, както всяка една иновация. Електронната търговия може да бъде най-силното оръжие за един бизнес във времето на дигитализация на света.
Статията не е финансов съвет.