Банско, ситуирано на живописна локация в полите на Пирин, тихо изниква като един от най-новите хъбове за дистанционна работа в света за последните години.
Като пристигнете в Банско за първи път, може да усетите, че сте били пренесени в по-просто време. Щъркели гнездят върху телеграфни стълбове, баби се събират в малки групички и бъбрят под ябълкови дървета на кръстовищата, а ромите карат конски каруци по улицата. Над червените покриви, мраморните върхове на планината Пирин в Югозападна България се издигат над борове склонове и надвисват над ски-курортното градче, като разперени криле на пробуден дракон.
Според The Economist хоумофисната илюзия избледнява.
Един топъл ден по-рано през лятото над 700 предприемачи и фрийлансъри изпълват кафенетата на това провинциално градче с население 10 хиляди души. Въздухът се изпълва с разнообразна реч на езици от иврит до японски. В една сграда на централния площад млад немец изтъква предимствата на 4-часовата работна седмица пред препълнена зала. В местния парк стотици дигитални номади обсъждат теми като изкуствен интелект, стратегии за нетуъркинг и здравословни съвети. Вечерта, маса празнуващи, пият и танцуват до късно в открития бар.
Фестивал на дигиталните номади
Вече в своята четвърта година, Bansko Nomad Fest е израстнал от малко събиране в най-голямото ежегодно празненство в чест на стила на живот на дигиталния номад. Тази едноседмична забава включва десетки лайв стрийм лекции, групови вечери и активности като партита около запалени огньове и рафтинг, организирани от малка армия доброволци.
Нарастващата популация от дигитални номади на Банско е най-видима по време на този фестивал, но това е само половината от историята. Според онлайн ресурса Nomad List градчето е „хъбът за дистанционна работа с най-последователен растеж“ за последните 5 години. От 2018 година ръстът на дигиталните номади е 231%. Това е повече от този във Варшава, Мадрид, или любимият на технологичните медии Талин.
Това изглежда като аномалия. Според проучвания дигиталните номади предпочитат крайбрежни градове (Лисабон, Барселона), островни и плажни дестинации (Мадейра, Канарските острови, Бали). Какво кара повече хора да се насочват към малък планински курорт в България?
Възможностите, с които Банско привлича дигитални номади
Историята започва с Матиас Цайтлер, немски предприемач, който идва в Банско през 2016 година. Тогава той проучва локации за стартиране на пространство за съвместна работа. Цайтлер е привлечен от природната красота на местността, както и от практическите предимства, като бърз Wi-Fi интернет. Ниски данъци, които при 10% върху доходите на физическите лица или върху корпоративните печалби са от най-ниските в Европа.
„Дойдохме тук през лятото с няколко приятели. Наехме къща и решихме, че това може да бъде добро място, на което да имаме база“, споделя Цайтлер. През 2016 година той отваря първото пространство за споделена работа в града -„Coworking Bansko“. То се разраства бързо, и през 2020 година стартира Банско Номад Фест, чиито 729 билета за 2023 година се разпродават.
Сега, Банско е дом на над 300 работещи дистанционно професионалисти, през който и да е месец от годината. Тази популация скача по време на ски сезона. Част от апела се състои в карането на ски сутринта и започването на работа преди обяд. Банско отмята и други точки след разтапянето на снега. Горите, тюркоазените езера и предизвикателните върхове на вписания в ЮНЕСКО „Национален Парк Пирин“ предлага изобилие от възможности за развлечение на открито, от алпинизъм до колоездене и конна езда.
Какво задържа дигиталните номади?
„Това, което наистина отличава Банско е – колко е дружелюбно и приветливо“, казва Камил Поаре, маркетинг мениджър от Франция. Тя идва в Банско със своя партньор от 2018 година. „Всяко завръщане тук от нашите пътешествия и включване обратно в социалния живот на Банско ни припомня това“.
Разнообразието от социални мероприятия е учудващо. Събитията включват уроци по салса, групови вечери, настолни игри, спортни занимания, посещаване на минерални извори, куизове и барбекюта. Много от тях са отворени за всеки дигитален номад или не. „Когато за пръв път дойдат, много хора казват „О, малко е тихо. Не съм сигурен, че се случва нещо за мен““, казва Беки Ботиер, която управлява пространството за споделена работа Altspace. „След два или три дни казват „Не мога да излизам повече. Трябва да си почина““.
Дигиталните номади и местните
„Хората от Банско харесват тази интернационална атмосфера“, казва заместник-кметът Сашка Вучкова. Тя обяснява, че увеличаващият се брой чужди и смесени семейства в града – включително украински бежанци – създава мултикултурна атмосфера в училищата. „Имаме един клас, в който има ученици от 8 държави. Всички говорят български, някои не толкова добре, но са деца, ще се научат“.
Някои дългосрочни дигитални номади изграждат връзки с местната общност. Холандско-колумбийският предприемач Хосе Фиало, който ръководи BanskoLab – кафене и културен център, който предлага езикови курсове и образователни уъркшопове за деца.
Чуждестранната общност в Банско включва множество „криптоентузиасти“, лайф коучове и уелнес гурута. Заради тях движението на дигиталните номади често бива подлагано на подигравки. Освен тях има и разработчици, видеографи, стенд-ъп комици, дизайнери, учители по английски, художници, преводачи, дори и учени, като са представени десетки националности.
Доналд Тръмп е етериум кит.
С нарастването на популацията от номади екосистемата се разширява. В града вече има девет пространства за споделена работа, управлявани от четири компании. Сред тях са шареното и социално ориентирано CoworkingBansko, индустриалните офис пространства на Nestwork и празнично-лагерната атмосфера на Four Leaf CloverCoLive.
Nestwork, което наскоро отваря обширна втора локация, е най-новото пространство за споделена работа в Банско. Българските ИТ специалисти Димитър Дурчов и Димитър Вичев се връщат от чужбина, за да стартират бизнес. Те забелязват ниша за елегантно пространство за споделена работа в корпоративен стил. „Това ще е приветливо място, където се чувствате като у дома си. Но не до толкова, че да се разсейвате от работата си“, казва Вичев. Както обясняват те, Банско примамва не само чуждестранни дигитални номади. Българите също се възползват, като вдигат своя лагер от София, или дори се завръщат от чужбина.
Българи се завръщат в родината, като част от прихода на номади към Банско
„Живея в Лондон със семейството си от 12-годишен. Мислех, че няма да живея в родината си повече“, казва роденият в България Владимир Димитров. Той се премества в Банско преди 5 години, след като осъзнава, че може да съчетае онлайн работа с каране на сноуборд и планинско колоездене. „На всичкото отгоре и разходите за живеене са по-ниски, така че нямаше за какво да се колебая“.
Случаят на Димитров илюстрира нарастващ тренд. Някои номади харесват отпуснатия начин на живот в Банско толкова, че започват да пускат корени. Имотите са евтини по западни стандарти. Въпреки че цените растат, продължават да са достъпни. Едностаен апартамент струва 40,000-70,000 евро. Всеки може да купи апартамент в България, но само хора с жителство могат да притежават земя. Месечният наем също е относително евтин. Едностайни апартаменти се отдават между 300 и 500 евро.
Имотен пазар и инвестиции в Банско под влияние на наплива от дигитални номади
Според Ели Цонева, местен брокер от „Plus Property“, 5% от продажбите в Банско са на номади, като други чуждестранни инвеститори доминират пазара. „30% от купувачите през нашата агенция са българи“, твърди тя.
Защо имотният пазар никога не умира?
Колкото до Цайтлер, той преследва собствената си мечта. Стремежът му е да трансформира огромен, изоставен хотел от комунистическата ера в близката гора във върховното комунално жилищно пространство за дигитални номади. С предвидените си 200 стаи, многоетажно лоби, аудиториум, басейн и панорамни изгледи, кооперативът „Coliving Semkovo“ ще бъде „общност за общността“.
„Coliving Semkovo“ ще бъде пространство само за възрастни. Но Ботиер вече забелязва тенденцията „семейства дигитални номади“ да се местят в Банско. „Мисля, че това ще бъде следващото голямо нещо, особено с увеличаването на разходите за живот на места като Великобритания и САЩ“, казва тя. Добавя, че веднъж когато хората опитат живота в Банско, обикновено се завръщат.
„Има някаква магия тук“, казва тя. „Не знам каква е, но хората продължават да се връщат“.
Настоящият материал е превод от BBC, оригиналът може да бъде намерен тук, и не представлява препоръка за инвестиции.
One thought on “Банско – неочакваният нов хъб за дигитални номади на България”