Тече една бавна миграция от хоум офис през Зуум към конферентната зала. Фирмите на Уол Стрийт са сред най-твърдите в насърчаването на служителите обратно в офисите. В последните месеци дори и технологични гиганти като Apple, Google, Meta и други настояват да има присъствие поне 3 дни от седмицата. За тези, които вярват в работата от вкъщи, това изглежда като отмъщението на корпоративните скъперници. Не бяха ли проведени поредица от проучвания по време на ковид-19 пандемията, които показваха, че дистанционната работа е по-продуктивна от страданието в офиса?
Преводът на статията е от The Economist, както и заглавието. То не се обвързва с мнението на WealthBulgaria за работата от разстояние.
Защо е икономическата логика амбициозните жени да искат да са слаби, четете тук.
За съжаление на вярващите, повечето по-скорошни изследвания опровергават това, като сочат, че офисите, с всичките си недостатъци, остават неизбежни. Една интересна статия по тази тема е написана от докторантите в Харвард Наталия Еманюел и Ема Харингтън през 2020 г. Те откриват 8% увеличение в обработените на час обаждания от служителите на онлайн търговец, който прехвърля служителите от офиса в работа от хоум офис. По-малко известна е ревизираната версия на тяхната публикация, публикувана през май 2023 г. от Банката на Федералния Резерв в Ню Йорк.
Предимствата на работата от хоум офис – грешки в изследванията?
Изследователите не са направили грешка. Точно обратното – те предоставят по-точни данни, включително подборни работни планове. Не само че служителите отговарят на по-малко обаждания, докато работят от хоум офис, но и качеството на техните интеракции е засегнато. Клиентите остават на изчакване за по-продължителен период. Също така, се наблюдава увеличение на повторните обаждания, което подсказва за наличие на неразрешени проблеми.
Ревизията следва други изследвания, които достигат до подобни заключения. Дейвид Аткин и Антоанет Шоар от Масачузетския Технологичен Институт, заедно със Сумит Шинде от Калифорнийския Университет в Лос Анджелис, предоставят на служители, заемащи се с въвеждане на данни в Индия, на произволен принцип задачата да работят или от офиса, или от дома. Работещите от вкъщи се оказват с 18% по-малко продуктивни от колегите си в офиса. Майкъл Гибс от Чикагския Университет, заедно с Фредерике Менгел и Кристоф Симрот от Есекския Университет, откриват спад от 19% в продуктивността в сравнение с предишното офисно представяне на дистанционните служители на голяма азиатска IT компания. Друго изследване показва, че дори професионалните шахматисти играят по-лошо онлайн, отколкото на живо. Също така, лабораторен експеримент изяснява, че видеоконференциите ограничават креативното мислене.
Причините за тези открития сигурно няма да изненадат никого, който е прекарал последните няколко години, работейки от трапезарска маса. По-трудно е хората да колаборират от хоум офис. Служителите от проучването на Федералния резерв отбелязват, че им липсва да се обръщат към съседите си по бюро за помощ. Други изследователи преглеждат комуникациите на близо 62 хиляди служители в „Майкрософт“ и откриват, че професионалните мрежи в компанията стават по-статични и изолирани. Телеконференциите са бледа имитация на живите срещи. Изследователите от Харвардското Бизнес Училище достигат до заключение, че виртуалните сбирки, които много компании провеждат по време на пандемията, често създават претоварени календари и носят ограничена полза. Както се изразява икономистът Роналд Коус, който изследва структурата на компании, всички тези проблеми представляват увеличение на разходите за координация. Това прави предприятията по-неуправляеми.
Какво струва хоум офис луксът?
Част от разходите за координация при работа от хоум офис може да се очаква да намалеят. Хората просто ще се адаптират към тези условия. След 2020 година мнозина ще са се адаптирали към работата със Зуум, Уебекс, Тиймс или Слак. Въпреки това с течение на времето може да се появи нов аспект: недоразвитието на човешкия капитал. В проучване сред софтуерни инженери, публикувано през април 2023 година, изследователите Еманюел и Харингтън заедно с Аманда Палас, също от Харвард, откриват, че размяната на обратна връзка между колеги спада рязко след преминаване към работа от хоум офис. Изследователите Аткин, Шоар и Шинде документират относителен спад в придобиването на нови умения при работещите от хоум офис. Тези в офисите придобиват нови умения по-бързо.
Произхода на вярването, че, въпреки написаното тук, дистанционната работа повишава продуктивността, може да бъде проследен до експеримент проведен близо десетилетие преди началото на пандемията. Проучването е проведено от Никълъс Блуум от Станфърд, заедно с други изследователи, през 2013 година. Служители в кол-център на китайска онлайн туристическа агенция, която сега е известна като trip.com, повишават своята продуктивност с 13% от хоум офис. Тази стойност продължава да циркулира в медиите и до днес. Въпреки това са пропуснати две значими особености. Първо, повече от две трети от увеличената продуктивност идва от това, че служителите работят повече часове, а не от увеличена ефективност. Второ, китайската фирма след време преустановява практиката за дистанционна работа, понеже служители от хоум офис трудно биват повишавани.
Добра идея ли е да инвестирате в Китай?
През 2022 година д-р Блуум посещава trip.com отново, този път за да изследва ефектите от експеримент с хибриден модел на работа. Резултатите не са толкова впечатляващи. Ефектът върху продуктивността е пренебрежим, въпреки че служителите работят повече часове и пишат повече код от офиса.
Цената на хоум офис щастието
В работата (и живота) има и други значими неща освен продуктивността. Вероятно най-големият ползотворен аспект на работата от вкъщи е, че води до по-щастливи служители. Хората прекарват по-малко време в пътуване. От тяхната гледна точка това може да изглежда като увеличение на продуктивността, дори и конвенционалните метрики да не го отчитат. Работещите могат по-лесно да вместят в графика взимане на деца от училище и часове при лекари, без да споменаваме и по някое успиване или сутрешния джогинг. Някои задачи – такива, които изискват ненарушена концентрация за продължителни периоди, могат често да бъдат изпълнени по-гладко в домашна обстановка, отколкото от широк офис с отворен план. Всичко това обяснява защо толкова много работници се отдръпват от офиса.
Действително, множество проучвания показват, че служителите са готови да приемат намаляване на заплащането срещу възможността да работят от вкъщи. След като удовлетворяват служителите с по-ниско заплащане, това може да е представлява по-изгодна сделка за корпоративните мениджъри. Според мнозина това означава, че бъдещето на работата ще остане хибридно. Балансът на работната седмица вероятно ще се наклони в полза на офиса за сметка на хоум офиса. Това не е защото шефовете са садомазохисти с фетиш за трафика в час-пик. По-скоро по-добрата продуктивност се намира в тази посока.
Настоящият материал е превод от The Economist, оригиналната статия можете да намерите тук. Публикацията не отразява мнението на редакцията и не е препоръка за инвестиции.
3 thoughts on “The Economist: Хоум офис илюзията избледнява”